Wybór muzyków na wesele to jedno z ważniejszych i trudniejszych zadań, z którymi mierzy się każda Para Młoda. Muzyka to bardzo ważny element każdego wesela. Jeśli dobrze dobierzecie muzykę, Wasi goście będą bawić się do białego rana. Dlatego warto dłużej się zastanowić przed podjęciem tej ważnej decyzji. A czym się kierować przy wyborze artystów na wesele?

Co Wam w duszy gra?

Najważniejszy jest gust muzyczny – Wasz i Waszych gości. Dlatego ważne jest tak dobrać muzyków, by swobodnie poruszali się po wybranych przez Was gatunkach muzycznych. Nie możecie też pozwolić sobie na jednorodną muzykę. Jeśli jesteście fanami ciężkich brzmień, znajdźcie kompromis. Ballady rockowe lubi większość z nas, są również doskonałym podkładem do wolnego tańca. Zrezygnujcie jednak z repertuaru black metalowych zespołów. Wybierzcie muzykę, przy której każdy potrafi się bawić. Nie musi to być disco polo! Mix lat ’70, ’80, ’90 z najlepszymi nowymi przebojami to zawsze bezpieczne rozwiązanie.

Warto ustalić i zawrzeć w umowie zapis, jakich utworów nie życzycie sobie usłyszeć na Waszym weselu. Najlepiej, jeśli to możliwe, na podpisanie umowy spotkajcie się z muzykiem na żywo, np. na kawie. Zobaczycie czy jest między Wami chemia, czy jest to osoba kontaktowa i jak sobie radzi w sytuacjach niecodziennych.

Budżet ma znaczenie! Tańszy Dj czy droższy zespół?

Najczęściej usługi zespołu muzycznego na wesele wyceniane są drożej niż usługa Dj’a, choć nie jest to oczywiście reguła bez wyjątków. Więcej muzyków w zespole to po prostu więcej osób do podziału zarobku. Dlatego, jeśli masz bardzo ograniczony budżet, muzyka na wesele szukaj raczej wśród dj’ów. Z drugiej zaś strony pamiętaj, że wesele wyprawia się raz w życiu, nie warto więc na nim oszczędzać za wszelką cenę.

Przed dokonaniem wyboru sprawdź także ilość miejsca, jakim będą dysponować muzycy. Być może na sali weselnej, którą zarezerwowaliście, nie ma wystarczającej ilości miejsca, by kilkuosobowy zespół ze sprzętem grającym miał swobodę ruchu. Wtedy wybór determinują warunki, jakie możemy zapewnić grajkom.

A może Dj i zespół muzyczny naraz?

Jeśli nie ogranicza nas budżet ani przestrzeń na sali bankietowej, możemy pokusić się o połączenie tych dwóch opcji. Dj w połączeniu z trąbką, klawiszami czy wokalem na żywo może okazać się strzałem w dziesiątkę!

Wiele osób preferuje na weselach muzykę na żywo, choć dj’e coraz lepiej odnajdują się na rynku weselnym. Wybierając osobę, która uświetni Wasze wesele o oprawę muzyczną, pamiętaj, by Dj albo lider zespołu był dobrym wodzirejem! Osoba, która zabawi Waszych gości podczas największego kryzysu i sprawi, że wszyscy się obudzą i na nowo zaczną świetnie bawić, to prawdziwy skarb!