Pary Młode decydujące się na ślub w kościele marzą o wyjątkowej atmosferze. Przysięga ślubna składana w starych murach, pięknym wnętrzu i przy doskonałej akustyce, może wywołać niemałe wzruszenie u każdego gościa, ale przede wszystkim u Pary Młodej. Jeśli i Wy przygotowujecie się do kościelnej ceremonii zaślubin, zadbajcie o zjawiskowy wystrój kościoła, który wprowadzi Was w podniosły nastrój. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając dekoracje ślubne, jak i kościół, w którym będzie brać ślub?
Kto przygotowuje ślubne dekoracje w kościele?
W Polsce najczęściej dekoracje kościoła przygotowują wszystkie Pary, które w danym dniu biorą ślub. Ma to swoje zalety – wspólne przystrajanie kościoła jest tańsze. Istnieje jednak ryzyko, że będziecie mieli trudności, by porozumieć się z pozostałymi Parami. Jeśli nie macie bardzo sprecyzowanych wymagań, jest jednak duża szansa, że dojdziecie do kompromisu.
Niektórzy proboszczowie zastrzegają, że sami dekorują kościół i nie ma żadnych odstępstw od tej zasady. W tym momencie powinna zapalić Wam się czerwona lampka ostrzegawcza. Dlaczego proboszcz zamyka drogę Młodej Parze? Jednak nie musicie od razu rezygnować z miejsca ślubu, jeśli to na nim Wam zależy. Wystarczy podpatrzeć, jak przystrojony jest kościół na innych ślubach i na tej podstawie podjąć decyzję.
Dekoracją kościoła możecie zająć się sami (poproście wtedy o pomoc świadków lub innych przyjaciół), a możecie to zlecić profesjonalnej firmie, która się tym zajmuje.
Wystrój kościoła na ślub – świeże kwiaty, biały dywan i nastrojowy płomień świec
Dekorując kościół, musimy pamiętać, że jest to świątynia, więc dekoracje powinny być stonowane. Najlepiej sprawdzają się białe kolory. Wybierzcie więc świeże białe kwiaty, które w dużych białych lub przezroczystych wazonach porozstawiajcie wzdłuż drogi do ołtarza. Białe róże podkreślą elegancki charakter uroczystości, a gipsówka (inaczej łyszczec) lub po prostu goździki polecamy romantykom.
Jeśli marzycie o białym, a nie czerwonym (lub w innym kolorze) dywanie, kolorystykę możecie przełamać jasnoróżowymi kwiatami. Oprócz kwiatów ustawcie świece lub lampiony, które rozświetlą przyciemnione wnętrze i będą doskonałym wykończeniem kościelnej dekoracji.
Nie zapomnijcie przyozdobić ławek – z boku każdej przywieście delikatny bukiecik lub kokardki, a ławki połączcie tiulem, który wyznaczy Wam drogę do ołtarza. Dekoracji w kościele nie musi być dużo, zwróćcie jednak uwagę na świeżość kwiatów oraz perfekcyjną, śnieżną biel tych elementów, które mają być białe.