Ślub cywilny w plenerze


  • 0
  • 16 maja 2018
Project Description

Coraz częściej Młoda Para decyduje się na ślubowanie miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej w otoczeniu przyrody. Ślub cywilny w plenerze staje się więc coraz chętniej wybieraną opcją. Zorganizowanie tego rodzaju ślubu i wesela wymaga nieco więcej zaangażowania, ale i efekty bardziej zapierają dech w piersi. Słoneczne dni wiosny, bądź lata sprzyjają powiedzeniu symbolicznego tak. Zieleń, urokliwe otoczenie, powiew świeżego powietrza – czyż nie brzmi to romantycznie?

Jak przygotować ślub cywilny w plenerze?

Aby zorganizować ślub w plenerze należy wybrać odpowiednie miejsce – odpowiednie nie tylko ze względu położenia, ale również spełniające wymogi Urzędu Stanu Cywilnego, czyli:

  • miejsce powinno być dopasowane do charakteru uroczystości
  • miejsce zaślubin powinno być przygotowane – na miejscu powinien stanąć stół prezydialny i dwa krzesła dla Młodej Pary, powinny znajdować się miejsca siedzące dla gości

Ślub cywilny w plenerze nie powinien odbiegać od przyjętych standardów urzędowych. Urząd może nie wyrazić zgody na zorganizowanie ślubu w miejscu obskurnym i nieprzygotowanym. Dlatego wybór pleneru jest niezwykle ważny, również jego udekorowanie nie pozostaje bez znaczenia.

 

O czym należy pamiętać przed podjęciem pierwszych kroków ku organizacji ślubu cywilnego w plenerze?

Chęć zorganizowania ceremonii ślubnej należy zgłosić do urzędu na miesiąc i jeden dzień przed planowanym terminem. Do Urzędu Stanu Cywilnego powinni udać się przyszli małżonkowie razem. Należy ze sobą zabrać ważne dowody osobiste, a także akty urodzenia (taki akt można również pobrać w urzędzie po uiszczeniu opłaty). Podczas zgłaszania się do Urzędu należy podać dokładne miejsce i datę wydarzenia, a także wskazać świadków i przyszłe nazwisko żony i dzieci (jeśli nazwisko żony ma pozostać bez zmian, to należy to wskazać w formularzu).

Ślub cywilny w plenerze cena

Ślub cywilny w urzędzie to koszt około 50 zł, jeśli jednak decydujemy się na organizację zaślubin w plenerze, musimy liczyć się z wydatkiem 1100 zł. To ustawowo ustalona stawka za udzielenie ślubu cywilnego w plenerze. Oprócz kosztu urzędowego, niezbędnego do zawarcia prawnego związku małżeńskiego, dochodzą koszty organizacji ślubu w plenerze, czyli:

  • wynajem podestu, zadaszenia, krzeseł i ewentualnych pokrowców na nie
  • dekoracje kwiatowe, niezbędne do udekorowania drogi do stołu prezydialnego oraz lampiony – idealnie pasujące do plenerowego klimatu
  • ewentualne oświetlenie i konieczne nagłośnienie ceremonii (bez nagłośnienia goście nie usłyszą przysięgi!)
  • wynajem oprawy muzycznej (np. kwartet smyczkowy?)

Koszty ślubu w plenerze nie są niższe niż 2 tysiące złotych, jeśli dysponujecie większością niezbędnych rzeczy, to możecie z nich skorzystać, jeśli jednak nie posiadacie takiego asortymentu to będziecie zmuszeni do skorzystania z pomocy dekoratorów, którzy sprawią, że miejsce Waszych zaślubin będzie miejscem magicznym!