Tradycja związana z zakładaniem przez Pannę Młodą welonu jest znacznie dłuższa niż tradycja sukien ślubnych. Już w IV wieku naszej ery kobiety przypinały do włosów welon, który nie tylko symbolizował ich niewinność, ale także miał ustrzec przed złym spojrzeniem i urokami demonów. Obecnie welon pełni głównie funkcję estetyczną i coraz częściej Panny Młode rezygnują z jego noszenia.

Dlaczego warto założyć welon?

Welon to część stylizacji ślubnej. Jeśli organizujesz wesele w stylu boho, upnij welon w stylu juliet cup, czyli w stylu hiszpańskim. Długi, elegancki welon podkreśli szykowność wesela glamour, a welon po babci będzie rewelacyjnym dodatkiem na ślubie retro. Przy okazji będziesz miała „coś starego”.

Kolejnym dobrym powodem, dla którego warto założyć welon, jest jego doskonała prezencja – zarówno na żywo, jak i na zdjęciach. Welon dodaje szyku każdej Pannie Młodej, choć nie jest on oczywiście niezbędny, by wyglądać elegancko.

Ślub to jedyna okazja, by założyć welon. Kolejnej już po prostu nie będzie, dlatego warto rozważyć jego założenie. Jest to również doskonały dodatek dla wszystkich krótkowłosych Panien Młodych. Długie włosy to możliwość stworzenia wyjątkowej fryzury, która od razu będzie mówić o okolicznościach, na jakie została stworzona. Dobrze ścięte i wymodelowane krótkie włosy również prezentują się doskonale, trudno jednak zrobić z nich fryzurę, która mówi sama za siebie, że jest fryzurą.

Do ślubu bez welonu? Dlaczego nie?

Wszystkie wymienione przez nas zalety przypięcia do włosów ślubnego welonu warto wziąć pod uwagę, gdy jeszcze nie podjęliśmy decyzji. Jednak jest też kilka zalet pominięcia tego ślubnego dodatku. Pierwszym z nich jest wygoda. Niektóre Panny Młode narzekają, że długi welon jest po prostu niewygodny, a krótki całkowicie się im nie podoba. W takiej sytuacji można pójść na kompromis i wybrać długi welon, ale kończący się tuż nad ziemią. Jeśli jednak nadal czujesz dyskomfort lub uważasz, że to niewystarczająca długość, faktycznie rezygnacja z welonu będzie najlepszym rozwiązaniem.

Coraz więcej kobiet rezygnuje z białego koloru oraz welonu ze względu na ich symbolikę. Mimo że w Polsce nadal najpopularniejsze są białe suknie, przyszłe Panny Młode coraz chętniej wybierają inne kolory, najczęściej pastelowe. Bez względu na to, czy Panie decydują się na białą suknię, czy w innym kolorze, coraz częściej rezygnują z welonu. Choć Polki do ślubu częściej idą w welonie, niż nasze zachodnie sąsiadki, to jednak widać, że ta tendencja maleje.

A może zamiast welonu coś innego?

Popularnym rozwiązaniem jest zastąpienie welonu inną ozdobą, szczególnie jeśli wyraźnie chcesz podkreślić stylistykę wesela. Często z welonu rezygnują kobiety, biorące ślub w stylu boho, zastępując go wiankiem z żywych kwiatów. Welon możesz zastąpić także delikatnym wianuszkiem ze sztucznymi kwiatkami, stroikami z dwóch lub trzech dużych białych kwiatów, bardzo szykowną tiarą, toczkiem z woalką, a nawet kapeluszem! Dzięki takim ozdobom będziesz prawdziwie nowoczesną Panną Młodą!