W dzisiejszych czasach motyw folkloru zyskał miano kultowego. Jest wykorzystywany nie tylko do promocji poszczególnych regionów Polski, ubrań czy w popkulturze. Swoje zastosowanie znalazł również jako główny motyw Polskich wiejskich wesel, które aktualnie cieszą się bardzo dużą popularnością i zyskują coraz więcej zwolenników. W zapomnienie odchodzą nadęte, wykwintne przyjęcia. Młodzi coraz częściej stawiają na swojski klimat, swobodę i beztroską, dobrą zabawę.

Gdzie zorganizować słowiańskie wesele

Dobór miejsca ma kluczowe znaczenie. Musi to być miejsce klimatyczne w iście sielskim klimacie. Najlepszym wyborem będzie drewniana chata, bądź gospoda, może też być karczma lub tradycyjny dworek. Przy wyborze dobrze jest się kierować terenem otaczającym lokal. Bliskość natury odgrywa tu dużą rolę. Najlepiej, żeby w jego otoczeniu były pola, dzięki takiej przestrzeni goście będą mogli poczuć realistyczny klimat polskiej wsi. Ważnym kryterium jest dostosowanie wielkości pomieszczenia do liczby gości. Wiejskie wesela słyną z tego, że sala jest wypełniona po brzegi, dlatego źle będzie się prezentować zbyt duża powierzchnia przy kameralniej liczbie gości. Jeśli jednak nie uda się znaleźć idealnego miejsca na słowiańskie wesele, nieopodal miejsca w kórym odbędzie się ślub można zorganizować imprezę w plenerze, wystarczy umieścić drewniany podest, ozdobiony kwiatami czy folkowymi chustami, który świetnie nada się do tańczenia. Zobacz jak świetnie można zorganizować taką plenerową zabawę: https://dekorowanie.pl/portfolio/dekoracje-w-plenerze/

Najważniejsze są dekoracje

To one stworzą klimat słowiańskiego wesela. Trzeba pamiętać, że szczegóły, takie jak: serwetki, obrusy, zastawa, odgrywa tu niemałą rolę. To co znajduje się na stole towarzyszy gościom przez większość wieczoru, jest elementem najdokładniej przez nich oglądanym, dlatego świetnie będą się prezentować nadrukowane, kolorowe koguciki na serwetkach czy folklorystyczne wzory na obrusach. Nie może też zabraknąć ceramicznych dzbanków, starych naczyń, szklanych słoi i buteleczek. Niezbędnym elementem dekoracji weselnych są kwiaty. W przypadku wiejskiego wesela warto postawić na grube bukiety ze świeżych, polnych kwiatów, najlepiej uformować bukiety tak, aby przypominały świeżo zebrane z łąk i polskich pól. Takie wiązanki najlepiej umieścić w ogromnych, przezroczystych słojach z dekoracyjną koronką. Jeśli chodzi o bukiet Panny Młodej, tym przypadku to seria barw, delikatnie połączonych ze sobą polnych kwiatów. Klimatu dodadzą również złote zboża dodane do bukietów, bądź swobodnie porozrzucane źdźbła po stole. Można je też wykorzystać jako tylną ozdobę krzeseł przywiązując je kolorową wstęgą, lub jako element dekoracyjny ściany za Państwem Młodym. Nie może zabraknąć również popularnego wiejskiego stołu, który znakomicie wpisze się w klimat słowiańskiego wesela.

Dodatki

Folklor to pochwała natury, dlatego też na weselach w stylu folkowym wykorzystuje się plony sadów owocowych, np. jabłka, gruszki, śliwki. Można poukładać je bezpośrednio na stołach, bądź w dużych, szklanych misach. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie snopków siana, które mogą służyć jako siedziska i jako dodatkowa dekoracja.Warto wykorzystać także świece z koronkowymi ozdobami lub zasuszonymi owocami. Warto zorganizować też jakiś bonus. Z racji tego, że swojskie wesele ma specyficzny, spontaniczny klimat, może to być na przykład ognisko o północy, z pieczeniem kiełbasek, śpiewem i tańcami wokół niego.

Należy pamiętać, że niewskazane jest łączenie stylów, należy trzymać się jednej obranej konwencji. Więcej informacji o dekoracjach znajdziesz na: https://dekorowanie.pl/