W świecie globalizacji, laicyzacji i traktowania zwyczajów z przymrużeniem oka, przesądy ślubne mają się całkiem nieźle. Co prawda często nie wiemy, dlaczego i po co wykonujemy jakąś czynność lub z jakiego powodu innej należy unikać, często trzymamy się utartych schematów – ku uciesze cioć i babć. Jakie znaczenie mają najpopularniejsze polskie przesądy ślubne?
Przesądy ślubne obowiązują już w kościele!
Próg kościoła koniecznie przekroczcie prawą nogą – to przyniesie Wam szczęście. Idąc do ołtarza, wszystkich zebranych w kościele gości obdarzcie szczerym uśmiechem, a już zawsze przez życie będziecie kroczyć szczęśliwi i uśmiechnięci. Stres może sprawić, że powtórzenie przysięgi ślubnej będzie nie lada wyzwaniem! Warto się skupić, uważnie słuchać księdza i powoli powtarzać jego słowa, ponieważ ewentualna pomyłka (szczególnie Panny Młodej) nie jest dobrym zwiastunem. Po wyjściu z kościoła Państwo Młodzi powinni zostać obsypani ryżem i monetami. To zwiastun dobrobytu. Ponadto ta osoba, która uzbiera więcej drobniaków, będzie rządzić domowym budżetem.
Coś nowego i coś starego? O co w tym wszystkim chodzi?
Strój Panny Młodej zawiera wiele symbolicznych znaczeń. Biały kolor sukni, podobnie jak sam welon, to znak czystości Panny Młodej i czystości uczuć. Kolor niebieski, czyli najczęściej niebieska podwiązka, oznacza wierność małżonka, a raczej zaklina rzeczywistość czy w pewien sposób rzuca urok. Pożyczony element stroju symbolizuje dobre relacje z rodziną, w którą wchodzi Panna Młoda. Pożyczona może być biżuteria albo np. welon. Natomiast nowy element stroju zwiastuje bogactwo i wszelką pomyślność materialną. Wsparcie, pomoc i przychylność najbliższych zapewni stary przedmiot, który Panna Młoda będzie mieć na sobie. Wszystkie te zasady są najściślej przestrzegane, nie wymagają praktycznie żadnych wyrzeczeń.
Inne praktyki „na szczęście”
Powitanie chlebem i solą przez rodziców symbolizuje rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu, pełnego szczęścia, miłości, zdrowia i pieniędzy. Po tym powinien nastąpić toast, a stłuczone kieliszki zapewnią Młodym długie, wspólnie spędzone ze sobą lata. W niektórych regionach, np. na Śląsku, dzień przed ślubem na szczęście tłucze się także porcelanę. Pierwszy tanie, który budzi tak wiele emocji, również ma ukrytą symbolikę – wspólnie stawiane pierwsze kroki to znak, że małżeństwo będzie zgodne.
Chociaż niewiele osób wierzy jeszcze w przesądy, większość z nas „na wszelki wypadek” pielęgnuje ślubne zwyczaje. To właśnie między innymi dzięki przesądom na ślubie i na weselu czuć wyjątkową atmosferę.