Ślub to wielka odpowiedzialność obojga małżonków. Nie każdy gotowy jest na taki poważny krok. Ślubowanie miłości i wierności przed Bogiem lub w Urzędzie Stanu Cywilnego jest aktem bardzo wyniosłym i niestety też kosztownym. Alternatywą dla śluby kościelnego, cywilnego lub konkordatowego jest ślub humanistyczny.

Jak wygląda ślub humanistyczny na świecie i w Polsce?

Ślub humanistyczny to nic innego jak uroczysta ceremonia wyznania przez dwójkę ludzi wzajemnej miłości. Taki rodzaj ślubu popularny jest za granicą np. w USA, Norwegii, Kanadzie, Holandii oraz Szwajcarii. Niestety o ile w innych krajach ślub ten ma moc prawną to w Polsce nie został jeszcze zalegalizowany i ma wartość wyłącznie symboliczną. Takie rozwiązanie jest idealne dla ateistów, osób, które są w związkach partnerskich a także, dla tych, którzy nie potrzebują papierka z Urzędu Stanu Cywilnego do potwierdzenia tego, że są razem. Jako, że ceremonia jest tylko symboliczna, nie ma problemów z potencjalnym rozwodem.

Organizacja uroczystości humanistycznej

Aby wejść w związek małżeński bez obecności księdza i Urzędnika Stanu Cywilnego należy wypełnić specjalny formularz. Należy podać dane osób zamawiających, miejsce oraz termin oraz informacje na temat: wykształcenia, obywatelstwa, zawodu. Osobą udzielającą ślubu jest tak zwany mistrz ceremonii. W Polsce koordynatorem takich uroczystości jest Mariusz Agnosiewicz- działacz ruchu humanistyczno-wolnomyślicielskiego i antyklerykalnego, który jest także naczelnym portalu racjonaliści.pl. W Polsce pierwsze takie zaślubiny odbyły się 9 grudnia 2007 roku. Ślub humanistyczny to sprawa bardzo indywidualna. W przygotowaniach nie ma ograniczeń ani narzuconych tradycji. Para Młoda może wybrać stroje, niekoniecznie białą suknię i klasyczny garnitur. Podczas ślubu humanistycznego ważna jest odpowiednia aranżacja. Organizatorzy zamieszania mogą zdecydować się na konkretny motyw na przykład romantyczny, filmowy, vintage, glamour. Jeśli Twoja uroczystość odbywa się “pod chmurką” w poszukiwaniu inspiracji i pomocy warto zapoznać się z ofertą:https://dekorowanie.pl/portfolio/dekoracje-w-plenerze/

Na stronie można znaleźć także wiele pomysłów na dekorowanie sal oraz coraz bardziej popularne dekoracje światłem. Firma ta zapewnia profesjonalne usługi w Warszawie oraz okolicach.

Szał ślubów humanistycznych- na czym polega?

Ślub humanistyczny w Polsce, mimo, że nie ma żadnej wartości w świetle prawnym jest coraz bardziej popularnym obrządkiem. Oprócz zwolenników taka forma małżeństwa spotyka się także z krytyką. Szczególnie ze względu na odejście od tradycji. Ślub wiąże się z obowiązkami wobec siebie “dopóki śmierć nas nie rozłączy”. Natomiast ceremonia humanistyczna jest bardzo liberalna, nie niesie za sobą żadnych obowiązków. To po prostu wyznanie swoich szczerych uczuć ukochanej osobie w bardzo wzniosły sposób w obecności zaproszonych. Jedną z istotnych cech jest indywidualność, para może wyrazić siebie, stworzyć swoją własną przysięgę. Ani w Kościele Katolickim ani w Urzędzie stanu cywilnego nie są akceptowane związki dwóch osób tej samej płci. Dlatego też taka forma małżeństwa jest bardzo popierana przez homoseksualistów.Pierwszy raz kobieta z kobietą wzięła ślub już w 2008 roku. Kusząca jest także kwestia kosztów, gdyż jest ich z pewnością mniej niż przy organizacji uroczystość kościelnej.  Jednak nawet taki ślub ma ograniczenia. Należy mieć ukończone 18 lat oraz zgadzać się z wartościami humanistyczno-wolnomyślicielskimi. Osoby chcące zawrzeć związek małżeński nie mogą być krewnymi w linii prostej oraz być ubezwłasnowolnione lub przebywające w innym związku małżeńskim. Oprócz ślubów organizacja ta zajmuje się także ceremoniami nadania imienia, czyli inaczej chrzcinami a także pogrzebami.