Wśród elementów mogących przystroić stoły weselne, naprawdę jest w czym wybierać. Oprócz tego, że podejmiemy decyzję, w jakim stylu będzie nasze wesele, jak będzie przybrany kościół i sala weselna, to nie mniej ważnym elementem jest zwrócenie uwagi na pozostałe aspekty dekoracji, niż tylko jej ładny wygląd.

Kilka czynników warunkujących wybór odpowiedniej dekoracji:

  • konsekwencja – stawiając na jeden motyw przewodni warto kierować się nim do samego końca. Skakanie z różnych motywów i łączenie wzorów nie zawsze wyjdzie nam na dobre, a ponadto może wytworzyć wrażenie zamieszania i chaosu. Ścisłe kierowanie się wcześniej ustalonymi wytycznymi pozwoli stworzyć nam spójne kompozycje,
  • ta sama tonacja barw – postaraj się wybierać te same kolory przewodnie dla całej Twojej imprezy. Zbyt duża ich mieszanka może spowodować, że uroczystość stanie się kiczowata, a nie elegancka. Pamiętaj, że jeśli stawiasz np. na tonację w złocie i srebrze, które już samo w sobie jest efektowne, to tłem dla niej powinna być biel, kremowe odcienie lub delikatne pastele. Nie należy ze sobą łączyć zbyt mocnych i charakterystycznych kolorów,
  • unikaj nadmiaru – to jeden z podstawowych błędów Panien Młodych. W pędzie do przygotowań i chcąc nadać wyjątkową oprawę temu wyjątkowemu dniu bardzo łatwo o przesadę. Dlatego postaraj się bardziej okazałe dekoracje przełamywać tymi delikatnymi np. kolorowy obrus z mlecznobiałą zastawą. Przeładowane dekoracje bardzo źle wyglądają na zdjęciach ślubnych i same w sobie są ociężałe, zdecydowanie lepiej jest unikać różnokolorowego nakrycia stołu i dodatkowo stosować jeszcze szarfy, tiule, kokardy i inne ozdobniki stołu,
  • wymagaj i informuj – warto jest zgłaszać wcześniej wszystkie swoje zastrzeżenia, co do dekoracji i delikatnie sugerować firmie zajmującej się oprawą naszego wesela, jakie elementy chcemy wyszczególnić w dekoracji.

Trwałość dekoracji

Wszystkie elementy, które mają ozdabiać weselne stoły powinny być solidnie wykonane i trwałe, co zagwarantuje, że przetrwają całą noc w nienaruszonym stanie. Dlatego jeśli jakakolwiek dekoracja składa się ze zbyt wymyślnej konstrukcji i ogromniej ilości elementów, to może lepiej jest z niej zrezygnować na poczet zdecydowanie prostszej, jednak nie mniej efektownej. Zadbaj także, aby ustawione na stołach ozdoby nie przeszkodziły gościom w swobodnej konwersjach, a także podawaniu między sobą przygotowanych dań.

Dopasowanie do charakteru przyjęcia

Planując swoje wesele najlepiej od razu przemyśl, w jakim stylu chcesz je urządzić. Wiele Panien Młodych wybiera pod tym kątem nawet swoją suknię ślubną. Nie pozwól by obsługa sali, w której zamierzasz urządzić przyjęcie narzuciła Ci styl i zdeklarowała się, że sama zajmie się oprawą Twojego wesela, gdyż może zdarzyć się tak, że propozycje dekoracji wysunięte przez obsługę całkowicie nie przypadną Ci do gustu. Dlatego zawsze zdecydowanie lepiej jest dodać choćby najmniejszy detal od siebie, który sprawi, że Twoje przyjęcie będzie niepowtarzalne.

Efektowność

Warto jest poszukać inspiracji w różnych źródłach, takich jak np. internet lub skorzystać z weselnych poradników i rad koleżanek, które weselne przygotowania mają już za sobą. Czasami, aby odkryć najbardziej efektowne inspiracje warto rozejrzeć się wokół siebie i sięgnąć do natury. Jednymi z najbardziej efektownych, a zarazem uniwersalnych sposobów na przyozdobienie sali weselnej jest wykorzystanie kwiatów. Wniosą one nie tylko życie do dekoracji, ale także z pewnością wytrzymają całą noc, gdy otrzymają dostęp do wody. Kwiaty wykorzystane do dekoracji sali mogą być tymi samymi, które wykorzystałaś do swojego ślubnego bukietu i dekoracji kościoła. Dzięki temu otrzymasz spójny wizerunek całej imprezy.

Więcej ślubnych inspiracji i stylowych aranżacji sal weselnych można odnaleźć na stronie dekorowanie.pl.