Symbol wzajemnej miłości i wierności, trwałości związku małżeńskiego – obrączki ślubne to biżuteria, która będzie towarzyszyć obojgu Małżonkom już zawsze. Dlatego do ich wyboru Narzeczeni przykładają tak dużą uwagę, a producenci obrączek wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Klientów, projektując i tworząc wiele ciekawych modeli biżuterii ślubnej. Jak odnaleźć się w gąszczu ofert i wybrać najlepsze obrączki ślubne?

Jaki właściwie dobrać rozmiar obrączek?

Panie nie powinny mieć problemu ze znalezieniem właściwego obwodu obrączki. Pierścionek zaręczynowy i inna biżuteria ułatwiła zdobycie tego cennego doświadczenia, jakim jest dopasowanie biżuterii na palec. Dla mężczyzn będzie to najprawdopodobniej pierwszy pomiar szerokości palca. Nie ma jednak powodów do stresu! Profesjonalni sprzedawcy w salonach jubilerskich doradzą i pomogą wybrać optymalne rozwiązanie.

Dla ułatwienia powinniście pamiętać o kilku prostych zasadach. Po pierwsze wysoka temperatura, stres, podwyższone ciśnienie, wysiłek fizyczny i ciąża sprawiają, że palce puchną, a od mrozów objętość palca się zmniejsza. Po drugie decydując się na szerszą obrączkę, wybierzcie taką o jeden rozmiar większą od węższego modelu. Dzięki temu biżuteria łatwiej będzie przechodzić przez kostkę, jednocześnie nie zsuwając się podczas noszenia.

Jaki metal szlachetny na ślubne obrączki?

Złote obrączki swoją popularność zawdzięczają trwałości tego kruszca. Może ono występować w domieszkach z różnymi metalami. Zmieszane ze srebrem nadal pozostaje w kolorze żółtym. Im większa próba złota, tym kolor jest bardziej wyraźny. Złoto jest metalem miękkim, wiec duża próba tego metalu niestety sprawia, że biżuteria bardziej podatna jest na odkształcenia.

Białe złoto uzyskiwane jest przez dodanie do „zwykłego” złota niklu. Taki stop nie jest idealnie biały, dlatego poddawany jest rodowaniu. Taka obróbka niestety nie jest bardzo trwała, gdyż rod nie wnika w głąb złota. Po dłuższym użytkowaniu rod się ściera, ale biżuterię można ponownie poddać rodowaniu.

Po dodaniu do złota miedzi otrzymuje różowe złoto. Podobnie jak w przypadku białego złota, im wyższa próba, tym kolor obrączki bardziej zbliżony jest do czystego złota.

Złota biżuteria najczęściej występuje w próbie 585. Wyższa próba 750 może okazać się niestety zbyt kruchą. Dlatego nie zawsze najwyższa próba jest tą najlepszą, szczególnie jeśli wybieramy biżuterię, która ma nam służyć jak najdłużej.

Srebrne obrączki? Dlaczego nie?

Coraz więcej Par rezygnuje ze złota i wybiera inne metale szlachetne. Srebro jest drugim najbardziej oczywistym wyborem. Srebrne obrączki nie są tak trwałe, jak złote, jeśli jednak nie zamierzasz przekazywać biżuterii dziecku, najwyższa próba 925 całkowicie wystarczy, byście swoją ślubną biżuterią cieszyli się wiele długich lat. Jeśli nie lubicie koloru złota, ale nie jesteście przekonani co do jakości srebrnych obrączek, macie jeszcze kilka możliwości.

Platyna, pallad czy tytan – z którego metalu będą wykonane Wasze obrączki?

Ze względu na coraz większe oczekiwania Klientów, jubilerzy stają na głowie, by to właśnie z ich oferty skorzystali przyszli Państwo Młodzi. Dlatego na rynku dostępnych jest coraz więcej wzorów ślubnej biżuterii, która robiona jest z różnych metali szlachetnych.

Platyna kolorem najbardziej przypomina srebro. Jest to najdroższy, bo najcenniejszy metal szlachetny, również bardzo trwały. Najczęściej stosowane próby to 950 i 600. Pallad jest metalem antyalergicznym. Szaro-biała barwa kojarzona jest właśnie z tym kruszcem, a platynowa biżuteria prezentuje się wyjątkowo okazale. Twardy pallad występuje w próbie 500 i właśnie taka jest najchętniej kupowana, choć najczystszy wykorzystywany w jubilerstwie pallad nosi próbę 950.

Tytan dopiero podbija polski rynek jubilerski, ale wszystko wskazuje na to, że ten metal zostanie z nami na dłużej. Wysoka twardość sprawia, że obrączki z tytanu są najtrwalsze. Ze względu na szarą barwę, Pary Młode wybierają najchętniej te zdobione złotymi elementami.

Obrączka ślubna z oczkiem?

Obrączki męskie najczęściej są całkowicie gładkie. Kobiety coraz częściej wybierają biżuterię zdobioną kamykiem. Jeśli i Ty zdecydujesz się na taką wersję ślubnej obrączki, wybierz diament, który w przeciwieństwie do cyrkonii przez wiele lat pozostanie w idealnym stanie.

Przed dokonaniem zakupu ślubnych obrączek zachęcamy oczywiście do zapoznania się z ofertami co najmniej kilku salonów jubilerskich. Dzięki temu na pewno wybierzecie taką biżuterię, którą z dumą będziecie nosić do późnych lat starości.