Kto jest w trakcie przygotowań ślubnych lub ślub i wesele ma już za sobą, ten wie, jak trudnym i ważnym zadaniem jest zaplanowanie miejsc, przy których będą siedzieć poszczególni członkowie rodziny, przyjaciele i znajomi. Jaki klucz zastosować przy rozplanowywaniu miejsc przy stole? I czy warto więc narzucać gościom miejsca?
Gdy goście sami wybierają miejsca… Czego możesz się spodziewać, gdy pozwolisz gościom samodzielnie wybrać miejsca na sali weselnej?
Chociaż Pary Młode coraz częściej planują miejsca gości, niektórzy wolą pozostawić weselnikom wybór. Czy to dobra decyzja? Na pewno odważna. Niejednokrotnie można usłyszeć historię, że koleżanka z pracy z mężem usiedli przy stoliku, do którego nikt się nie dosiadł, bo po prostu nikt ich nie znał. Istnieje też ryzyko, że goście zaraz po wejściu na salę weselną będą rezerwować sobie miejsca, zostawiając na krzesłach torebki i inne drobiazgi. Robi się przy tym niemałe zamieszanie, czego zdecydowanie chcemy uniknąć. Dlatego my jednak zachęcamy do podjęcia trudu i wyznaczenia miejsca każdemu zaproszonemu gościowi.
Zasady rozsadzania gości weselnych
Planowanie miejsc powinniśmy rozpocząć od… uzbrojenia się w cierpliwość. Na pierwszy plan i tak najprawdopodobniej będziecie musieli nanieść poprawki. Przygotujcie dużą kartkę, co najmniej A4, a najlepiej formatu A3 i rozrysujcie plan sali weselnej – oznaczcie nie tylko ustawienia stołów, ale także główne wejście, drogę do ubikacji i parkiet.
Jeśli będziecie siedzieć przy okrągłych stołach, stół Pary Młodej powinien się wyróżniać, np. być nieco większy. Tradycyjnie przy Parze Młodej powinni siedzieć rodzice, ale już od dawna Pary Młode wolą mieć przy sobie świadków, którzy najbardziej zaangażowani są w pomoc przy monitorowaniu sytuacji na sali. Najczęściej obok świadków siadają właśnie rodzice Pary Młodej, a następnie najbliższa rodzina i dalej przyjaciele i znajomi. Dobrym pomysłem jest też usadzenie bliżej siebie przyjaciół, następnie dalszej rodziny, bliższej, a na samym końcu rodziców, którzy będą bliżej kuchni i włączą się w pomoc przy organizacji wesela. Dzięki temu dziadkowie i starsze ciocie i wujkowie będą mieli bliżej na parkiet czy do ubikacji.
Ważne, by przy okrągłym stole Pary Młodej nikt nie siedział naprzeciwko Nowożeńców i tym samym tyłem do pozostałych gości. I co najważniejsze dla dobrej atmosfery podczas zabawy, nie sadzajcie obok siebie gości, którzy się nie lubią lub są ze sobą w konflikcie. Postarajcie się też, by najbardziej komunikatywne osoby nie siedziały obok siebie, a między bardziej nieśmiałymi gośćmi. W ten sposób jest szansa na lepszą integrację. Z tego samego powodu warto usadzić znajomych Pana Młodego, następnie wspólnych znajomych, a później znajomych Panny Młodej.
Winietki weselne nieocenioną pomocą podczas rozsadzania gości
Gdy już ustalicie, kto gdzie powinien usiąść, warto przygotować winietki z imionami wszystkich gości. Czasami to świadkowie proszeni są o zaprowadzanie gości na ich miejsca, ale wprowadza to niepotrzebne zamieszanie. Wasi świadkowie i tak mają dużo zajęć i obowiązków podczas Waszego wesela, odciążcie ich, układając winietki.
Winietki weselne możecie położyć przy każdym talerzyku, ale lepiej wykorzystać podstawki pod winietki, dzięki czemu informacja będzie czytelniejsza. Jeśli stoły są okrągłe, powinny znaleźć się na nich winietki z numerami stołów. Warto też przy wejściu do sali weselnej umieścić tablicę z wydrukowanym planem, który ułatwi gościom odnalezienie przypisanych im miejsc na sali.
Na koniec rada, jaką można usłyszeć od każdej Pary, która wesele ma już za sobą: rzadko udaje się uszczęśliwić wszystkich. Dołóżcie wszelkich starań, by wybrane miejsca pasowały Waszym gościom, ale nie przejmujcie się, jeśli znajdzie się ktoś, komu Wasz plan się nie spodobał. Najważniejsze, by goście bawili się dobrze, a dla Was wesele było naprawdę najpiękniejszą chwilą w życiu.